Zenobia - niezapomniane nurkowanie po wraku 

Wrak Zenobia to gwarancja niezapomnianych wrażenia pod wodą na Cyprze! Przeżyj tę przygodę z IPA Divers!

Jednym z najwspanialszych wraków na świecie jest prom Zenobia, znajdujący się w Larnace, zaledwie 1,4 km od wybrzeża i nadmorskiej promenady. Prom zatonął wraz z całym ładunkiem z powodu zepsutego komputera sterującego zbiornikami balastowymi. W momencie zatonięcia na wraku znajdowało się 108 ciężarówek, które teraz leżą na dnie morza, na głębokości 42 metrów. Zatonięcie promu nastąpiło w 1980 roku. Nienaruszony wrak i jego ładunek spoczywają na dnie i prezentują się niesamowicie! Wrak Zenobia to obowiązkowy punkt dla każdego nurka wybierającego się na Cypr!

Jeżeli chodzi o nurkowanie, Zenobia to nie miejsce dla zupełnie początkującego. Nurkować powinny tam tylko osoby z odrobiną doświadczenia, gdyż wrak pod nami znajdzie się przepaść 42m głębokości. Należy zatem bardzo kontrolować zużycie powietrza i pływalność. Do wraku suniemy przy grubej linie opustowej ok 2 min. osiągając pierwsze 20-30m. Jest jasno i przejrzyście. Oprócz samego „olbrzyma”, wokół Zenobii zaobserwujemy często barakudy, żółwie, skrzydlice, a przede wszystkim potężne grupery, dochodzące do 1,5m długości! Wyprawa na Zenobię, to tradycyjnie dwa nurkowania, podczas których eksplorujemy rufową, a następnie dziobową strefę wraku. Często już strudzeni po nurkowaniu otrzymujemy za dodatkową niewielką opłatą mięsny i urozmaicony lunch bez wychodzenia na ląd! Czy wrak zaliczany jest do czołówki 10 najbardziej popularnych wraków nurkowych na świecie? Oczywiście! Zenobia - Cypr to jedna z najważniejszych i najpopularniejszych destynacji dla fascynatów nurkowania. 

Image
Image

Najlepsze nurkowanie - Wrak Zenobia, Cypr

Zenobia - niezapomniane nurkowanie po wraku Zwiedzamy jaskinie oraz wraki - Cypr

Jaskinie, wraki - Cypr ma wiele do zaoferowania w podwodnym świecie Morza Śródziemnego. Miejsca te gwarantują nurkom na każdym poziomie zaawansowania niezapomniane przeżycia i fascynującą podwodną przygodę. IPA Divers zorganizuje dla Was wycieczki nurkowe dookoła południowo-wschodniego krańca wyspy, do najlepszych punktów i miejscówek. W naszej ofercie znajdują się też wypady do licznych podwodnych jaskiń oraz wraków. Organizujemy też kursy nurkowe na każdym poziomie zaawansowania, także dla nurkowych pierwszaków. Kiedyś trzeba zacząć! Dlaczego nie teraz?

Wakacyjna przygoda może zostać zapamiętana na bardzo długi czas, przy wyborze jednej z propozycji IPA Divers. Ta oferta aktywnego wypoczynku jest skierowana do osób, których głównymi pasjami są nurkowanie oraz historia. Całość będzie dodatkowo wzbogacona urzekającymi widokami wybrzeży Morza Śródziemnego.

Dlaczego Cypr? To właśnie tam znajduje bowiem się wiele unikalnych punktów, skrywających niejedną, historyczną tajemnicę. Zatopione wraki czy też podwodne jaskinie wręcz zachęcają do skorzystania z możliwości ekspedycyjnych. Warto podkreślić, że docelowym miejscem podróży będzie wrak Zenobia, a skala wrażeń podczas takiego nurkowania jest naprawdę niesamowita. Należy jednak zaznaczyć, że osoby zainteresowane wyjazdem powinny mieć minimalne doświadczenie, związane choćby z kontrolowaniem zużycia powietrza w butli tlenowej. Oprócz wraku będzie można podziwiać piękno podmorskiej natury, w tym między innymi różnorodne gatunki roślin i zwierząt. Wspomnienia z takiej wycieczki są bezcenne.  

Podwodny świat Zenobii, czyli gratka dla miłośników nurkowania

Ten konkretny wrak będzie zasadniczą atrakcją dla wszystkich nurków. Prom Zenobia znajduje się na Cyprze, w okolicach Larnaki. Jego zatonięcie miało miejsce w 1980 roku, a główną przyczyną była awaria komputera sterującego. Warto dodać, że pod wodą znalazło się też jednocześnie aż 108 ciężarówek, które były wtedy transportowane tym sposobem. Wrak jest rozlokowany dokładnie na głębokości 42 metrów, a po dotarciu na miejsce widoki są naprawdę oszałamiające. Wszystko przez fakt, iż pomimo upływu czasu Zenobia wraz z całym ładunkiem pozostały praktycznie nienaruszone.

W kwestii technicznej taka wyprawa obejmuje dwa nurkowania. Jedno dotyczy eksplorowania rufowej, a drugie dziobowej strefy wraku. Wszystkie szczegóły zostaną oczywiście wyjaśnione na miejscu, przez przewodników oraz opiekunów grupy. Tuż po zakończonym nurkowaniu istnieje możliwość zamówienia lunchu, bez konieczności wychodzenia na ląd. Pożywny, mięsny posiłek będzie istotnym wzmocnieniem po tak dużej dawce adrenaliny i przeżyć.  

nowe ipa divers cyprus okragle z ramka

Polskie Centrum Nurkowe
na Cyprze

Contact Us

IPA DIVERS CYPRUS

A Kavo Gkreko 428 / 8 
Protaras, 5296

T +48 605 520 479

T +357 97 60 11 43